Avis: TDC leder selv efter ny ejer

TDC er så træt af interessen fra de amerikanske og britiske kapitalfonde, at teleselskabet angiveligt selv er gået på jagt efter en interesseret køber blandt Europas teleselskaber.

Det danske teleselskab TDC spiller tilsyneladende højt spil over for de amerikanske og britiske kapitalfonde, som i gennem flere måneder har sendt hede blikke i retning af TDC-hovedkontoret i Nørregade i København. Ifølge Børsens oplysninger er TDC således selv gået på jagt efter at finde en mulig køber af teleselskabet i stedet for kapitalfondene.

Med rådgiveren Goldman Sachs ved hånden er TDC, ifølge Børsen, ved at gennemtrevle det europæiske telemarked, for at finde et konkurrerende selskab, som vil købe TDC.

»Først og fremmest handler det om at varetage aktionærernes interesser og det gør TDC-ledelsen ved at sikre den bedste pris,« siger aktieanalytiker Holger Smitt fra Sydbank til ComON.

Han mener at TDC's træk, hvis der er noget om snakken, skal ses som et forsøg på at vinde tid.

»Der kan være flere der er interesserede. Og de europæiske teleselskaber har brug for tid. Det kan blandt andet være nødvendigt for dem at revidere deres strategi, hvis de skal købe TDC,« siger Holger Smitt, der peger på muligheden for at TDC kunne indgå i en konstruktion med europæisk tyngde.

TDC har, ifølge Børsen, nægtet kapitalfondene adgang til sine regnskabsbøger, og dermed gjort det sværere for dem at danne sig et overblik over selskabets værdier og give et bindende købstilbud til aktionærerne.

Det er tilsyneladende to grupper af kapitalfonde, der bejler til TDC, og den ene gruppe skal have fremsat et tilbud på 355 kroner per aktie, svarende til godt 92 milliarder kroner i alt. Et tilbud som TDC-ledelsen har afvist.

Med interessen fra kapitalfondene er TDC-aktien blevet en af de dyreste blandt de europæiske teleselskaber, da mange aktionærer forventer at tjene på et salg til kapitalfondene. Hvis TDC fortsætter som selvstændigt selskab påhviler der Henning Dyremose og den øvrige TDC-ledelse en stor opgave med at overbevise aktiemarkedet om at væksten i TDC er højere end i de andre europæiske teleselskaber, for at holde den høje aktiekurs. Ellers kan der ryger mindst 10 milliarder kroner af aktiekursen.

TDC har ikke ønsket at kommentere historien om at de selv er gået på køber-jagt.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger analytisk stærk og erfaren medarbejder i Hvidovre

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Nordjylland

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Timengo DPG

    Senior Teknisk Onboarding Konsulent

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S