Avis: TDC leder selv efter ny ejer

TDC er så træt af interessen fra de amerikanske og britiske kapitalfonde, at teleselskabet angiveligt selv er gået på jagt efter en interesseret køber blandt Europas teleselskaber.

Det danske teleselskab TDC spiller tilsyneladende højt spil over for de amerikanske og britiske kapitalfonde, som i gennem flere måneder har sendt hede blikke i retning af TDC-hovedkontoret i Nørregade i København. Ifølge Børsens oplysninger er TDC således selv gået på jagt efter at finde en mulig køber af teleselskabet i stedet for kapitalfondene.

Med rådgiveren Goldman Sachs ved hånden er TDC, ifølge Børsen, ved at gennemtrevle det europæiske telemarked, for at finde et konkurrerende selskab, som vil købe TDC.

»Først og fremmest handler det om at varetage aktionærernes interesser og det gør TDC-ledelsen ved at sikre den bedste pris,« siger aktieanalytiker Holger Smitt fra Sydbank til ComON.

Han mener at TDC's træk, hvis der er noget om snakken, skal ses som et forsøg på at vinde tid.

»Der kan være flere der er interesserede. Og de europæiske teleselskaber har brug for tid. Det kan blandt andet være nødvendigt for dem at revidere deres strategi, hvis de skal købe TDC,« siger Holger Smitt, der peger på muligheden for at TDC kunne indgå i en konstruktion med europæisk tyngde.

TDC har, ifølge Børsen, nægtet kapitalfondene adgang til sine regnskabsbøger, og dermed gjort det sværere for dem at danne sig et overblik over selskabets værdier og give et bindende købstilbud til aktionærerne.

Det er tilsyneladende to grupper af kapitalfonde, der bejler til TDC, og den ene gruppe skal have fremsat et tilbud på 355 kroner per aktie, svarende til godt 92 milliarder kroner i alt. Et tilbud som TDC-ledelsen har afvist.

Med interessen fra kapitalfondene er TDC-aktien blevet en af de dyreste blandt de europæiske teleselskaber, da mange aktionærer forventer at tjene på et salg til kapitalfondene. Hvis TDC fortsætter som selvstændigt selskab påhviler der Henning Dyremose og den øvrige TDC-ledelse en stor opgave med at overbevise aktiemarkedet om at væksten i TDC er højere end i de andre europæiske teleselskaber, for at holde den høje aktiekurs. Ellers kan der ryger mindst 10 milliarder kroner af aktiekursen.

TDC har ikke ønsket at kommentere historien om at de selv er gået på køber-jagt.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    D&A Management Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Experienced SAP S/4HANA consultant - Business controlling

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste hacker i Århus eller København?

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice