It-branchen skal gøre sig attraktiv over for de unge

Den ringe interesse blandt unge for it-uddannelserne vækker bekymring. Branchen bør aflive myterne om it-boblen og gøre sig til over for de unge, lyder det fra erhvervslivets organisationer.

It-branchen bliver nødt til at komme op af stolene og gøre sig attraktive over for de unge. Det er budskabet fra både IT-Brancheforeningen og Dansk Handel & Service, oven på at stadig færre unge vælger en uddannelse inden for it.

I dag får 44.023 unge besked om at de er optaget på deres drømmestudier og her viser statistikken at de unge fortsætter med at vælge de to-årige uddannelser til datamatiker og multimediedesigner fra, mens også det 6-årige datalogistudie på Københavns Universitet i år har oplevet 47 procents nedgang i antallet af studerende.

»Branchen er nødt til ustandseligt at komme med gode eksempler og signalerer at branchen er stabil. Gøre det synligt attraktivt at vælge en karriere inden for it,« siger direktør for IT-Brancheforeningen, Jakob Lyngsø, til ComON. Han er især bekymret over frafaldet til den længerevarende datalogiuddannelse.

Også hos Dansk Handel & Service rynker man øjenbrynene over de unges studievalg.

»Det står desværre i skærende kontrast til de behov virksomhederne har. Vi oplever en stigende efterspørgsel efter it-folk,« siger it-konsulent Søren Andersen fra Dansk Handel & Service og peger på en undersøgelse fra Stepstone, der for nylig viste at 19 procent af de adspurgte personalechefer havde svært ved at besætte it-stillinger mod 10 procent året før.

»Branchen må derfor vågne op og gå ud og fortælle, at it-uddannelserne godt kan føre til job bagefter, at kollapset i 2001 var enestående og at it-miljøet er fagligt innovativt,« påpeger Søren Andersen.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Exchange driftskonsulenter

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forretningskonsulent med fokus på Forsvarets ERP-løsning, DeMars

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job