Minimal forskel på ny og gammel MacBook Pro

Når man lukker den højt besungne MacBook Pro op, ligner den sin forgænger på en prik. Link til billeder i artiklen.

Anandtech.com, der har gjort en dyd ud af at splitte diverse it-hardware ad i atomer, har (allerede) haft fingre i den nye Apple MacBook Pro, der blev lanceret i går tirsdag. Og for ejere af den nye Mac-bog, er resultatet ikke så spændende læsning, som det kunne være.

Ydersiden på de to Mac's er ens som tveæggede tvillinger, men under overfladen finder man heller ikke den store forskel. Anandtech har uden hæmninger skrællet karrosseriet af den blærbare, og de, der havde håbet på en mindre revolution i hardware-design, må skuffet sig bøje.

Bevares, den ny udgave har fået mere RAM på grafikkortet, en lidt større harddisk samt en processor, der giver en smule hastighed og øjensynligt en bedre levetid på batteriet. Om de potentielle kunder mener de forbedringer er de ekstra dollars værd, vil vi lade kommende salgskurver afgøre.

Men se selv billederne af den afklædte MacBook Pro http://www.anandtech.com/mac/showdoc.aspx?i=3240 " target="blank">hér.

Mere om samme emne

Supporters A/S

It-driftskonsulent i Jylland

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-økonomer til Danmarks største offentlige indkøbsorganisation

Københavnsområdet

Jyske Bank

Software Udvikler - .NET/Cloud

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ledende applikationsarkitekt til Digital og Operativ Transformation

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra NetNordic

De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S