Tele Danmark skaber med et nyt certificeringscenter, certifikat.dk, et alternativ til amerikanske Verisigns certifikater, som blandt andet anvendes til sikring af Dankort-betalinger på Internet. Hidtil har kun Verisign været i stand til at levere de certifikater, der er nødvendige for en sikker elektronisk overførsel af data - eksempelvis ved e-handel. Nu er Tele Danmark også godkendt ud fra de krav, som PBS stiller til sikkerheden i SSL.
Certifikater udstedes af såkaldte certificeringscentre, der derved bliver helt centrale i sikringen af datatrafik.
- PBS har fra begyndelsen ønsket flere leverandører af certifikater, da det vil betyde bedre og mere konkurrencedygtige betalingsløsninger til de danske Internet-forretninger. Derfor hilser vi Tele Danmarks certifikater velkommen på markedet - et marked, hvorpå vi forventer endnu flere udbydere i de kommende år, siger underdirektør i PBS, Johnny Bennedsen.
Aftalen mellem PBS og Tele Danmark betyder, at Tele Danmarks certifikater vil kunne bruges i forbindelse med Dankort-betalinger fra begyndelsen af det nye år.
Læs mere på www.certifikat.dk.