3: Vi er ikke bange for TDC

TDC og Telia kigger sultent på teleselskabet 3's mobile bredbånd, men 3 er faktisk glad for truslen.

Teleselskaberne TDC og Telia sætter ikke skræk i livet på 3 med udmeldingen om at de to giganter nu vil tilbyde et flatrate-produkt i stil med 3's mobile bredbånd.

»Vi er jo altid glade for at få noget konkurrence, fordi de også kan være med til fortælle om mobilt bredbånd,« siger 3's pressechef Stine Green Paulsen.

Selvom 3 hele tiden har kalkuleret med at miste markedsandele, når nye kommer til, så mener pressechefen ikke, det er så slemt: Det betyder nemlig, at 3 får hjælp til opgaven med at skubbe markedet markedet igang.

»Jeg ved ikke, hvor meget TDC vil gå ud og slå på tromme for det. Men jo mere, de fortæller om, hvad mobilt bredbånd er, jo bedre er det,« mener Stine Green Paulsen.

Hun hæfter sig samtidigt ved, at 3 stadig har den bedste dækning med lidt over 80 procent. Så godt kommer TDC ikke til at dække i starten.

»Vi forventer at dække 62 procent af befolkningen med 3G ved årsskiftet 07/08. Licenskravet er 80 procent med udgangen af 2008,« siger Mads Middelboe, direktør for TDC Mobil Norden.

TDC er dog glade for, at 3 har knækket nøden.

»Vi vil bruge Turbo 3G til at fastholde og udbygge vores position som markedsleder samt øge dataomsætningen. Set med vores øjne passer det os derfor fint, at "3" har brugt tid, kræfter og penge på at modne markedet,« fortæller Mads Middelboe.

Han mener endvidere, at computeren i første omgang vil drive brugen af mobilt bredbånd, men at vanerne så senere vil blive overført til mobilen, fordi kunderne vender sig til at være på internettet, mens de er på farten.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Sikkerhed | København

Identity Festival 2026 - København

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT