Ledere forlader Columbus

Imens Columbus IT's ejere Nordea og stifteren Michael Gaardboe forsøger af afhænde koncernen, flygter cheferne over til WM Data, skriver dagbladet Børsen i dag.

De svære tider i markedet for salg af økonomisystemer fra det tidligere Navision, nu Microsoft, afspejler sig i personalerokader og generel konsolidering blandt landets fem store Micosoft Business Solutions-partnere:
IBM-ejede EDB-Gruppen, WM-Data, Munk IT, Columbus IT og Tectura.

Det skrantende Columbus IT er til salg, EDB-Gruppen har fyret 26 medarbejdere med MBS-kompentencer og Munk IT kom for nylig med et regnskab præget af røde tal på bundlinien.

Og senest er flere salgschefer og afdelingschefer fra Columbus IT gået over til konkurrenten WM Data, skriver Dagbladet Børsen. Der er tale om nøglepersoner, der har fravalgt den usikre tilværelse hos Columbus IT, som ejerne nu gennem længere tid har forsøgt at sælge.

WM Data vil benytte de tidligere Columbus-folk til at lede firmaets ny kontor i Aalborg.
»Vi skal selvfølgelig også ud at have ny kunder. Vi er sådan set ligeglade med, hvor kunderne kommer fra, men det er klart, at det her vil presse Columbus yderligere«, siger WM Datas administrerende direktør Jesper Scharff til Børsen.

En kilde i branchen vurderer overfor ComON's søsterblad CRN, at lederflugten fra Columbus IT vil gøre det endnu sværere for ejerne, Nordea og Michael Gaardboe, at sælge firmaet.
»Det vil klart forværre tingene og det skinner jo tydeligt igennem, at det ikke går så godt for firmaet,«lyder det fra CRNs kilde.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


RISE with SAP – muligheder, faldgruber og vejen frem

Bliv klædt på til strategiske valg om fremtidens forretningsplatform. Hør cases og bliv inspireret af IBM, JYSK og BCG Platinion, som deler erfaringer og indsigter i SAP-migrering, cloudstrategi og teknologivalg med fokus på reel forretningsværdi.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere