Hollywood taber 36 milliarder til pirater

Filmselskaberne i Hollywood mener de har tabt 36 milliarder kroner i indtjening alene i 2005. Penge tabt på grund af filmpirater.

Pirater er Hollywoods fjender i større stil end hidtil vurderet. Motion Picture Association of America, MPAA, siger, at de har tabt 36 milliarder kroner i 2005.

Ifølge MPAA, en sammenslutning af de amerikanske filmselskaber, er $6,1 milliarder dollars gået tabt på grund af film-piraterne. Et beløb svarerende til 35.849.700.000 danske kroner.

MPAA troede, indtil de lavede deres egen undersøgelse, at tabet "kun" lå på omkring 13 milliarder kroner.

»Den her undersøgelse vil hjælpe os med nemmere at analysere og fokusere vores bekæmpelse af film-tyveriet,« siger MPAA-talsmand Dan Glickman.

Salg af ulovligt kopierede film, herunder DVD og VCD menes at udgøre $2,4 milliarder dollars (14 milliarder kroner) i tabt indtjening. Ulovlig kopiering af film til privat brug stod for $1,4 milliarder dollars (8,2 milliarder kroner) i 2005.

»MPAA har smidt om sig med sådanne tal i årevis,« siger Todd Chanko fra analysevirksomheden Jupiter Research til BBC.

»Det er interessant information, men umuligt for almindelige mennesker at verificere,« siger han.

Regnestykket på de 36 milliarder kroner er baseret på et faldende DVD-salg, og at færre går i biografen. Men der er alt i alt tale om en udregning med et formodet resultat. Blandt andet beskyldes ulovlige downloads ofte for at tage pusten fra filmsalget.

»Lige så slem som peer-to-peer kopiering er på nettet, er det ingenting sammenlignet med de fabrikker i østen, som kopierer DVD'er,« siger Todd Chanko.

Piraterne i Nordamerika og Europa står ifølge MPAA for det største tab. Men kigges på det største enkeltmarked, tabes flest penge i Kina.

Formpipe Software A/S

Senior Product Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

KMD A/S

Product Manager - Customer Engagement

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job