Facebook går i krig mod Google

Facebook vil overtage Googles trone. Og Google arbejder på Facebook-klon.

Google og Facebook kan for alvor være på vej til at krydse klinger. For hvis vedvarende rygter er sande, så har de to firmaer reelle ønsker om at gnave markedsandele fra hinanden.

Facebook har langsomt sneget sig ind på Googles hjemmebane. Altså søgninger. Det skete med lanceringen af Facebook Open Graph Search. Facebook vil ikke lave en algoritme, der kan overgå Googles, men Facebook kan i stedet lave en søgemaskine, der bruger Facebook-brugere til at finde det mest relevante indhold.

Hjemmesiden AllFacebook har for eksempel lagt mærke til, at der i nogle tilfælde dukker resultater op i Facebook-søgninger, som slet ikke ligger på Facebook. De dukker alene op blandt søgeresultaterne, fordi tilpas mange personer har klikket "ja" til, at de synes om en hjemmeside, artikel eller noget andet web-indhold, hvor Facebooks ”Synes om”-knap er indlejret.

Selv om Facebooks menneskelige redigerede kan konkurrere med Google på nogle fronter, så halter Facebooks erfaringer også på det område.

Facebooks søgeresultater er langt fra overskuelige og simple at læse. Det er et område, som Bing, Google og Yahoo gennem mange år har forfinet. Så der skal tænkes i nye baner, hvis Facebook vil skube til markedsandelene på søgemarkedet.

Som SearchEngineLand skriver:

“Hvis Facebook mener, at de med det her erklærer krig mod Google, så svarer det til, at de har sat en jolle i søen, der skal kæmpe mod Googles armada”.

Google kan også
Mens Facebook forsøger at opsnappe nogle af Googles markedsandele, så er Google på vej til at æde sig ind på Facebooks territorium.

Aktuelle rygter siger, at vi snart skal til at bruge en tjeneste ved navn Google Me. Ifølge jungletrommerne, så er Google Me en direkte konkurrent til Facebook. Altså et socialt netværk. Google har allerede erfaringer på området via Orkut, der dog primært bruges i Sydamerika.

Google har ikke bekræftet den nye tjeneste, men en tidligere chef hos Facebook er overbevist om, at der er noget om snakken. I et spørgeforum har han samlet sin viden og gætterier om Googles planer.

“Google har indset, at Buzz ikke var nok, og at de er nødt til at bygge socialt netværk i fuld størrelse og med mange flere funktioner. De bruger helt sikkert Facebook som skabelon. De har nok troet, at Facebook med tiden ville miste sin popularitet, og at Facebook aldrig ville blive en konkurrent, men Facebooks fremgang er ikke stoppet, og nu er de blevet bange,” skriver den tidligere Facebook-chef Adam D'Angelo.

Hvis Facebook omvendt skal begynde at frygte Googles modoffensiv, så skal Google-udviklerne præsentere nogle gennemarbejdede tjenester, for det er ikke nogen hemmelighed, at ingen af firmaets tidligere sociale tjenester, Buzz, Google Wave og Orkut, er på vej mod verdensdominans.
Men Facebook bliver nødt til at tage notits af den mulige udfordring fra Google. De hundrede millioner af nuværende Gmail-brugere er en skræmmende står brugermasse, som kan blive Google Me-brugere fra dag ét.

Facebook har cirka 400 millioner brugere.
 

Læses lige nu

    Timengo DPG

    Teknisk Konsulent til vores Service Center

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Overvågning, sikkerhed og compliance til Forsvarets nye Digital Backbone

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S