Milliard-erstatningskrav til RealNetworks

Selskabet RealNetworks er af en privat bruger blevet sagsøgt for fire milliarder kroner. Sagsanlæget kommer oven på sidste uges skandale, hvor det kom frem, at RealNetworks uden tilladelse har indsamlet private oplysninger om og fra brugerne af deres program Real Jukebox.


Ved hjælp af programmet RealJukebox, der benyttes til at afspille cd'er, mp3 og andre musikfiler på computeren, har Real Networks indsamlet en række private opplysninger om brugerens lyttevaner. Selskabet undskyldte i sidste uge overfor deres brugere, og udsendte i den forbindelse også en rettelse til RealJukebox, der kunne lappe hullet og dermed forhindre programmet i at indsende private data.


Men en undskyldning er tilsyneladende ikke nok for de krænkede brugere. Jeffrey Wilens, en af programmet RealJukebox' ca. 12 millioner brugere, sagsøger nu selskabet for brud på god forretningsmoral og kræver 500 millioner dollar, eller ca. fire milliarder kroner i erstatning.


Udover dette har RealNetworks også fået et søgsmål på vegne af alle RealJukebox' brugere på halsen. Søgsmålet kræver, at alle betalende brugere vil få en eller anden form for erstatning, samt at al indsamlet information vil blive slettet. Anklagerne vil endvidere anmode om, at brugerne får at vide, hvad oplysningerne helt konkret er blevet brugt til.


(Kilder: Digi.no, Wired og ZDnet)




    Brancheguiden
    Brancheguide logo
    Opdateres dagligt:
    Den største og
    mest komplette
    oversigt
    over danske
    it-virksomheder
    Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
    Fiftytwo A/S
    Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

    Nøgletal og mere info om virksomheden
    Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

    Kommende events
    Computerworld Cloud & AI Festival 2025

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    17. september 2025 | Læs mere


    IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

    IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

    24. september 2025 | Læs mere


    NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

    Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

    30. september 2025 | Læs mere