En ny rapport om underholdnings- og mediebranchen fra PricewaterhouseCoopers forudsiger at markedet for reklamer på nettet vil komme stærkt igen med tocifrede væksttal frem til 2007. Det ventes at antallet af internet-brugere vil vokse med 7,4 pct. om året.
Rapporten beskæftiger sig med de seks største europæiske lande, England, Frankrig, Tyskland, Italien, Spanien og Holland.
Den samlede omsætning i den europæiske underholdnings- og medieverden ventes at nå 243 millioner euro i 2007.
»Der er et klart billede af en branche, der fortsat vil have en stærk fremgang i et udfordrende økonomisk marked og under udfordrende lovgivningsmæssige og geopolitiske betingelser. Væksten i annonceforbrug vil primært finde sted i de elektroniske medier,« udtaler John G. Sørensen, leder af den danske del af PricewaterhouseCoopers' Entertainment & Media Practice, i en kommentar til rapporten.
De fleste af de seks lande vil mere end tredoble antallet af bredbåndsabonnenter i de næste fire år, forudsiger PWC.
Væksten i bredbånd vil påvirke piratkopiering inden for filmbranchen, men i mindre omfang end internettet har påvirket pladeindustrien, hedder det i rapporten.