TOPHISTORIE:Tryg skiller sig af med 225 it-medarbejdere: Outsourcer stor del af sin it-drift til indere

Maksimalt 300 kroner for 3G

En 3G-forbindelse må maksimalt koste 300 kroner. Det viser en undersøgelse af over 850 ComON-læsere. 9 ud af 10 læsere mener, at 300 kroner er det højeste, som de vil betale for en 3G-forbindelse.

87 procent af ComONs læsere vil ikke betale mere end 300 kroner for en ubegrænset 3G-forbindelse med loft på én GB datatrafik. Det viser en afstemning på comon.dk, hvor over 850 læsere har deltaget indtil videre. Priserne er dog væsentligt højere i Danmark.

Teleselskabet 3 tilbyder en 3G-forbindelse med loft på én gigabyte til en månedlig pris på 399 kroner. TDC udbyder den samme 3G-forbindelse for 500 kroner eksklusiv moms. De svenske priser vil dog kunne tilfredsstille de 3G-sultne danskere.

I Sverige kan man slippe med at betale 135 svenske kroner, som svarer til 110 danske kroner, for den samme 3G-forbindelse med loft på én gigabyte. Dermed skal danskere betale op til 450 procent mere end svenskerne for at få den samme vare hos TDC. Vicedirektør i TDC Mobil, Peter Ibsen, mener ikke, at TDC tager for meget for 3G-forbindelsen.

»Vi synes, at det er en rigtig flot pris. Det er cirka 50 øre per megabyte. Normalt sættes prisen på produkter i startfasen af markedet meget højt. Men ikke her, synes jeg,« siger Peter Ibsen til ComON.

859 ComON-læsere har indtil videre deltaget i undersøgelse på comon.dk.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere