Fusionerede hosting-selskaber vil lege med de store

Inforce A/S og Cohaesio A/S smelter sammen. Nu skal der kæmpes mod KMD, CSC og TDC.

Hosting-selskaberne Inforce og Cohaesio fusionerer og håber at kunne udfordre it-branchens ”gamle drenge”.

Under det nye navn Inforce–Cohaesio A/S vil selskabet kapre markedsandele inden for corporate cms og cloudbaseret hosting. De to nye legekammerater mener selv, at de nu er den største hoster af Sitecore CMS i Danmark.

Fusionen giver også ambitioner om at konkurrere med de store.

“Vi vil udfordre de traditionelle outsourcing-selskaber som blandt andet KMD, CSC og TDC Hosting, med en kombination af klassiske driftsdyder og en moderne fleksibel teamorganisering,” lyder den forkromede plan ifølge Mads Liebst, der får ansvar for de kommercielle aktiviteter.

Det nye firma håber at få en bid af den store vækst, som cloudbaserede services ser ud til at opleve i de kommende år. Analysefirmaet IDC anslår en stigning på 26 procent om året.

”Med vores ekstremt store erfaring fra Software as a Service hosting indenfor SMB-markedet i Surftown ved vi, hvor markederne er på vej hen. Blandt andet ser vi stor vækst i kommercielle løsninger baseret på open source systemer som for eksempel Drupal, Wordpress og ligende specialiserede løsninger til specifikke behov,” siger Frederik Schouboe, koncerndirektør i Cohaesio Holding.

Cohaesio driver også Surftown og backuptjenesten Keepit. Disse selskaber fortsætter i samme navne.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job