HTC vil ikke længere spærre sine bootloadere

HTC vil nu tillade at brugerne installerer alternative Android-versioner på sine smartphones.

Artikel top billede

Det ser ud til at HTC-brugerne har haft held med en underskriftsindsamling som opfordrede selskabet til at åbne bootloaderne på sine telefoner. HTC fortæller nu på Facebook, at man fremover ikke længere vil låse sine bootloadere.

”Der var været en overvældende feedback fra kunderne om, at man ønsker adgang til åbne bootloadere på HTC-telefoner. I skal vide at vi har lyttet til jer,” skriver HTC-chef Peter Chou.

Mere end 7.000 brugere havde tilsluttet sig kampagnen, hvor HTC blev opfordret til at fjerne bootloader-låsen på sine smartphones. Denne mekanisme skal forhindre at brugerne kan installere alternative Android-versioner, som f.eks. den kendte Cyanogenmod.

Fremover kan HTC-brugerne altså udskifte operativsystemet på deres telefon.

I mange situationer er alternative Android-varianter som Cyanogenmod den eneste mulighed for at få opdateret sin smartphone med en aktuel Android-version. Producenterne venter ofte meget længe med at udsende opdateringer – hvis det overhovedet sker.

Et eksempel er HTC Wildfire, hvor producenten indtil videre kun tilbyder Android 2.2. Hvis bootloader-låsen bliver fjernet, skulle det være muligt at installere Android 2.3.

HTC har indtil videre ikke forklaret, om man vil tilbyde nye firmware-versioner uden bootloader-lås til eksisterende modeller, eller om det kun gælder kun for nye smartphones.
 

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS