Google og Microsoft vil kæmpe for miljøet

En lang række internationale virksomheder slår pjalterne sammen i forsøget på at minimere it-branchens energispild.

Climate Savers Computing Initiative (CSCI) er navnet på en sammenslutning, der skal gøre it-branchen lidt mere miljøvenlig.

Bag CSCI finder man en lang række firmaer som Intel, Google, Microsoft, HP og IBM. De vil kæmpe for at fremme udviklingen og markedsføringen af energibesparende pc'er, komponenter og værktøjer.

Ifølge CSCI skal initiativet mindske udslippet af drivhusgasser med, hvad der svarer til 11 millioner biler.

Helt præcis hvodan firmaerne vil opnå de store resultater, melder historien ikke noget om endnu. Climate Savers Computing Initiative er endnu under udarbejdelse, men allerede nu kan både privatpersoner og virksomheder hente inspiration på hjemmesiden (Se link nederst).




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere