Intel og AMD offentliggør højere salgsforventninger

De to processorleverandører Intel og Advanced Micro Devices (AMD) forventer, at salget i fjerde kvartal bliver højere end tidligere vurderet.

De to processorleverandører Intel og Advanced Micro Devices (AMD) forventer, at salget i fjerde kvartal bliver højere end tidligere vurderet. Processorsalget betragtes normalt som en strømpil for, hvordan hardwaresalget generelt udvikler sig.

Intel er især begejstret for øget salg på det asiatiske marked, og virksomheden forventer nu, at omsætningen for kvartalet vil nå op på mellem 6,8 og 7,0 milliarder dollar - mod det tidligere estimat på mellem 6,5 og 6,9 milliarder dollar.

AMD havde på grund af julesalget forventet en vækst fra tredje til fjerde kvartal på 20 procent. Man nu siger producenten, at omsætningen nærmer sig de 700 millioner dollar, hvilket er en stigning på cirka 35 procent. Hos AMD peges der på en stigning i salget af pc-processorer.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere