Analytiker: TDC stadig attraktiv for fonde

En dansk aktieanalytiker mener ikke, at rygterne om at en række fonde skulle være interesserede i at købe TDC skræmmer fondene væk.

Mandag skrev Jyllands-Posten, at en række internationale investeringsfonde havde kontaktet tidligere TDC-topchefer med henblik på et opkøb. Rygterne betød blandt andet, at TDC's aktionærer allerede tirsdag var blevet 2,4 milliarder kroner rigere, fordi TDC-aktien steg.

For aktieanalytiker Rune Møller fra Jyske Bank kommer rygterne dog ikke som en overraskelse.

»Tidligere på året lavede vi en analyse, hvor vi havde TDC som opkøbskandidat og vi regnede med, at der nok sad nogle derude og regnede på det,« siger han til ComON.

Men han mener ikke, at eventuelle interesserede fonde lader sig skræmme væk af at rygterne er kommet ud, og TDC er blevet dyrere.

»Det tror jeg ikke, det kan jo sagtens være muligt, at de blot sonderer terrænet,« siger han og tilføjer, at det vil være skidt for fondene at gå uden om TDC's nuværende ledelse og Henning Dyremose, da en sådan manøvre vil sætte fondene i et dårligt lys.


Rygterne i Jyllands-Posten gik på, udover et opkøb af TDC, også indsættelsen af en ny ledelse.

Rune Møller mener dog ikke, at en fondsovertagelse af TDC, vil betyde det store for TDC som virksomhed.

»Jeg tror måske, vi vil se et frasalg af nogle af deres udlandske datterselskaber, men det får næppe den store betydning for kernedelen af TDC,« siger han.

»TDC står over for at skulle reducere antallet af medarbejdere med tiden, og det vil blive gennemført, uanset hvem, der ejer TDC.«

Han mener heller ikke, at præmien ved et bud nødvendigvis vil være så høj som forventet, da aktieværdien allerede er kørt op.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS