Google kombinerer reklamer og RSS-feeds

Søgetjenesten Google udvider nu sit testprogram for reklamer via RSS- og Atom-feeds til en bred vifte at udgivere.

Google starter nu den officielle betafase af søgegigantens reklameprogram via de såkaldte RSS- og Atom-feeds for en bred vifte at udgivere. Herved udvides de betal-per-klik annoncer, man normalt ser på de hjemmesider, der er tilknyttet Googles AdSense-program, til nyhedsfeeds. Det skriver eWeek.

Søgegiganten inkluderer feeds i sit annonceprogram for at fjerne en frygt blandt nogle udgivere for, at de vil miste annonceindtjening i takt med, at flere og flere benytter sig af RSS- og Atom-feeds i stedet for at læse indholdet på de forskellige hjemmesider.

Andre søgetjenester eksperimenterer i øjeblikket med reklamer via feeds, heriblandt en af Googles store konkurrenter, Yahoo. Ifølge Shuman Ghosemajumder, der er forretningsproduktchef for Googles AdSense, bruger man den samme teknologi til at sende annoncerne ud via feeds, som man bruger til at vise dem på hjemmesider.

Da nogle hjemmesider kun udsender dele af en sides indhold via feeds, analyserer Google den fulde tekst i artikler og indlæg på hjemmesider for at forhindre kun at analysere dele af indholdet.

Google påbegyndte en pilottest af den nye teknologi i sidste måned, og nu går den altså ind i den officielle betafase.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job