CSC-strejke udsat

SKAT slipper for strejke i årets travleste uge

Arbejdsretten har i dag meddelt, at retten vil komme med en konklusion i sagen om CSC og Prosa-konflinten den 16. marts. Parterne er enige om at udskyde en varslet strejke til efter denne dato, meddeler CSC.

Den varslede strejke er Prosas svar på en lockout fra CSC. Prosa sendte i sidste uge et formelt varsel om, at man ville starte en strejke den 28 februar. Lige på tidspunkt kan en strejke komme til at ramme CSC’s største kunde, Skat, som fra den 7. til den 18. marts lader danskerne tjekke deres årsopgørelse på SKAT.dk.

Med udsættelsen på 14 dage bliver strejken sandsynligvis mindre forstyrrende for Skat.

CSC har klaget til arbejdsretten over, at de 49 medarbejdere, som Prosa har udset til at strejke, er driftsfolk – som dermed burde være omfattet af en fredsaftale mellem parterne.

Fredsaftalen skal sikre, at driften af samfundsvigtige it-systemer ikke sættes i stå på grund af fraværet af nøglemedarbejdere.
 

IT-Universitetet i København

IT-infrastrukturspecialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Full Stack Developer

Københavnsområdet

Edlund A/S

Senior Developer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland