Kriseramt Zitech lukker butikker

It-kæden Zitech lukker ifølge ComONs søsterblad CRN en række butikker landet over.

It-butikskæden Zitech er i krise og lukker mindst to butikker. Flere kilder internt i selskabet fortæller uafhængigt af hianden, at Zitechs ledelse i fredags orienterede medarbejderne i Næstved og i det københavnske indkøbscenter Fields på Amager om, at butikkerne står foran en lukning. Samtidig er en række medarbejdere blevet opsagt.

Fremtiden for kædens butik på Falkoner Allé på Fredriksberg er fortsat usikker.

Krisen i Zitech er kulmination på længere tids forlydender om en alvorlig krise i den hæderkronerde it-forhandler, som havde sin storhedstid op gennem 90erne. Allerede i juli lukkede kædens butik i Århus.

Ingen af de to ejere i Zitech, Rene Nortung og Mette Wulff, ønsker at udtale sig til CRN, men henviser til en pressemeddelelse, der vil blive udsendt senere i dag.

Med lukningenre er den før så stolte Zitech-kæde kun en skygge af sig selv. I storhedstiden var der hele otte butikker fra København til Aalborg. Ifølge CRNs oplysninger er kun den nuværende butik i Lyngby og hovedkontoret i Allerød udset til at fortsætte.

Opdateret kl 16:59: Zitech har i dag bekræftet lukningerne. Desuden har firmaet oplyst, at man fremover vil satse på sin webshop og på B2B-markedet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job