Lommecomputer med indbygget telefon

Alt-i-en: Hewlett-Packard lancerer til efteråret en ny Jornada PocketPC med indbygget GPRS og mobiltelefon.

Hewlett-Packard fortalte på 3GSM World Congress messen i Cannes, at firmaet vil lancere en håndholdt computer med indbygget GPRS og mobiltelefon. Lommecomputeren bliver en variant af HP's håndholdte Jornada-serie, der også eksisterer som PocketPC. Det skriver digitoday.


Den nye Jornada, der endnu ikke har noget navn, vil også være baseret på Microsofts PocketPC styresystem. Tingesten vil komme på markedet til efteråret i Europa og Asien, mens amerikanerne må vente lidt længere.


Lignende apparater, som eksempelvis Compaqs iPAQ lommecomputer, kan også udvides med GSM-kort, men det kræver investering i ekstraudstyr. I Jornada bliver både GPRS-systemet og mobiltelefonen indbygget.


(Kilde: digitoday.no)




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere