Bundkort med radiorør

Aopen har lavet et Pentium 4 bundkort med 50'ernes radiorør. Formålet er at skabe bedre lyd.

Radiorør giver en bedre og blødere lyd end transistorer. Det ved enhver hi-fi entusiast med respekt for sig selv. Nu tager producenten AOpen konsekvensen og placerer radiorør på sit nye bundkort, for at give det indbyggede lydkort en bedre lyd.

Kortet er udtænkt af den mangeårige hi-fi entusiast Al Peng, der er produktchef hos AOpen. En sen aftentime foreslog han at basere bundkortets lydkort på radiorør.

"Jeg ville gerne kombinere varmen og dybden - lyd realismen - i radiorøret med et af vores bundkort. I starten grinede folk af ideen, men efter et par måneder lavede vi den første demo, og så forstummede grinene. Lyden var helt fantastisk," fortæller Al Peng.

Bundkortet, der har det kryptiske navn AX4B-533Tube, er baseret på Intels nye Pentium 4 845e chipset, der understøtter brugen af SDRAM.

Link:

  • AOpen: World's first Vacuum Tube motherboard
  • Læses lige nu

      Event: Årets CISO 2026

      Sikkerhed | København

      Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

      22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

      Navnenyt fra it-Danmark

      inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

      Lasse Fletcher

      inciro K/S

      Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

      Thomas Bjørn Nielsen

      Renewtech ApS

      Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
      Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

      Rikke Badsberg

      Adeno K/S