Microsoft er langsom til at lukke sikkerhedshuller

På trods af at Internet Explorer er den browser de fleste angreb er rettet mod, er det ikke den browser, som har flest svagheder. Til gengæld er Microsoft langsom til at lukke hullerne.

Uanset om du vælger Internet Explorer, Firefox, Opera eller en af de andre browsere på markedet, skal du aldrig føle dig helt sikker på nettet. Det slår sikkerhedsfirmaet Symantec fast i deres halvårlige sikkerhedsrapport.

I rapporten peger Symantec på, at Internet Explorer, på trods af at de fleste angreb er rettet mod Microsofts browser, ikke er den browser med flest svagheder. På et halvt år er der fundet 38 svagheder i Internet Explorer mod 47 i Firefox.

Symantec anbefaler, at man følger det gamle råd om altid at have en opdateret version af sin browser, for at undgå angreb. Og her er der til gengæld forskel på, hvordan firmaerne optræder. Især Mozilla er hurtig til at lukke huller i Firefox, når et hul bliver opdaget. Blot en dag er Mozilla i gennemsnit om at sende en patch ud. Opera er næsthurtigst med to dage i gennemsnit, mens det tager ni dage for Microsoft at lappe på Internet Explorer.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Københavnsområdet

Ennova A/S

Senior Developer

Midtjylland

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job