Microsoft er langsom til at lukke sikkerhedshuller

På trods af at Internet Explorer er den browser de fleste angreb er rettet mod, er det ikke den browser, som har flest svagheder. Til gengæld er Microsoft langsom til at lukke hullerne.

Uanset om du vælger Internet Explorer, Firefox, Opera eller en af de andre browsere på markedet, skal du aldrig føle dig helt sikker på nettet. Det slår sikkerhedsfirmaet Symantec fast i deres halvårlige sikkerhedsrapport.

I rapporten peger Symantec på, at Internet Explorer, på trods af at de fleste angreb er rettet mod Microsofts browser, ikke er den browser med flest svagheder. På et halvt år er der fundet 38 svagheder i Internet Explorer mod 47 i Firefox.

Symantec anbefaler, at man følger det gamle råd om altid at have en opdateret version af sin browser, for at undgå angreb. Og her er der til gengæld forskel på, hvordan firmaerne optræder. Især Mozilla er hurtig til at lukke huller i Firefox, når et hul bliver opdaget. Blot en dag er Mozilla i gennemsnit om at sende en patch ud. Opera er næsthurtigst med to dage i gennemsnit, mens det tager ni dage for Microsoft at lappe på Internet Explorer.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, Aarhus – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

03. juni 2025 | Læs mere