Mindst tiltro til netmedier

Ny stor undersøgelse viser, at netbårne medier er dem, folk har mindst tiltro til. TV og aviser er stadig mest populære.

I en undersøgelse blandt 10.000 personer i 10 lande, vurderes internettet som det mindst troværdige nyhedsmedie blandt borgere.

Til trods for at netmedierne fylder meget, er det stadig TV og aviser, der ser mest troværdige ud blandt nyhedsbrugere. TV vurderes af 82 procent i den internationale opinionsmåling fra GlobeScan Incorporated, som det medie, folk stoler mest på.

På andenpladsen svarer 75 procent af deltagerne, at de landsdækkende aviser er mest troværdige. Internettets nyheder løber til sammenligning af med mindst troværdighed med 38 procent.

Det er det verdensomspændende analysefirma Globescan Incorporated, der har udarbejdet undersøgelsen for Reuters, BBC og den amerikanske tænketank, The Media Center.

Efter vigtighed ser tallene lidt anderledes ud. Den vigtigste nyhedskilde er TV hos 56 procent af de spurgte, aviser får 21 procent og internet er igen sidst med 9 procent.

De unge er flittigst med internettet som nyhedsmedie. 19 procent af de 18-24-årige læser nyheder på internettet. Til sammenligning bruger kun 3 procent af de 55-64-årige nettets nyheder.

Læs mere om undersøgelsen på:
http://globescan.com/news_archives/bbcreut.html

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos