Yahoo køber jobportalen Hotjobs.com

Den amerikanske internetportal Yahoo har købt jobportalen Hotjobs.com for 3,6 milliarder kroner i aktier og kontanter.

Portalen Yahoo, der har afdelinger i adskillige lande, heriblandt Danmark, har købt den ligeledes amerikanske jobportal Hotjobs.com. Prisen er ifølge Reuters 436 millioner dollar - cirka 3,5 milliarder kroner - der vil blive betalt i aktier og kontanter.

Analytikere er begejstrede for Yahoos opkøb af jobportalen, idet de siger, at opkøbet er en stort skridt på vejen mod en brugerbetalt portal, der ikke er afhængig af bannerannoncer.

- Yahoo har længe været på udkig efter en måde hvorpå de kunne gøre sig uafhængig af bannerreklamer, og jobmarkedet er en fantastisk mulighed, siger Christopher Dixon fra analysefirmaet UBS Warburg til Reuters.

Rygterne om opkøbet har de sidste par uger fået Hotjobs aktiekurs til at stige fra 6,5 til 10,5 dollar. Yahoos aktiekurs steg en smule til kurs 17,82 efter meddelelsen.

Økonomistyrelsen

Product Owner til fællesstatslig it-løsning

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Nordjylland

SOS International

Principal Solution Architect

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS