DropBox har endelig nået version 1.0

Det populære onlineværktøj Dropbox er kommet i version 1.0 med nye funktioner.

Artikel top billede

I gamle dage var betafasen noget, der bare skulle overstås. I dag er det helt almindeligt, at der kan gå mange måneder eller år inden software kommer ud af betafasen. Googles mailsystem Gmail havde status som beta i fem år – lige indtil 2009.

Et af de mest populære værktøjer til datasynkronisering, Dropbox, er først nu kommet i en version uden 0 foran. Dropbox er netop udkommet i version 1.0 og har dermed officielt forladt betafasen.

Dropbox opretter en mappe på computeren, hvor man kan placere filer og andre mapper der automatisk bliver synkroniseret og kan tilgås med alle internet-opkoblede enheder. Der findes også mobile apps til iPhone og iPad, Android og Blackberry.

Den nye version 1.0 (med kodenavnet Rainbow Shell) er beskrevet i denne blog. Der skulle blandt andet være flere hundrede fejlrettelser og programmets hukommelsesforbrug skulle være halveret.

Men det mest interessante er de nye funktioner, hvor der blandt andet er mulighed for selektiv synkronisering. Nu behøver man ikke længere synkronisere hele sin Dropbox, men kan udvælge de mapper der skal overføres.

Det kan f.eks. være en fordel, hvis man har mapper med mange tunge billeder, eller hvis der er filer som man ikke ønsker skal overføres til arbejdscomputeren.

Der er også flere ændringer i programmets brugerflade, og installation skulle nu være lettere.

Dropbox blev stiftet i 2007 og har i dag omkring fire millioner brugere.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse