Internet-organisationer protesterer mod Wassenaar-aftale

Internet Architecture Board og Internet Engineering Steering Group, to amerikanske organisationer der arbejder med fremtidens standarder og protokoller til Internet, siger i en fælles pressemeddelelse, at sidste måneds Wassenaar-aftale mellem 33 lande - inklusive Danmark - gør Internettet svagt og sårbart. Aftalen betyder, at landene forpligter sig til at begrænse privat kryptering til 64 bit. Krypteringsnøgler med 64 bit kan imidlertid knækkes på få timer, hvis man råder over tilstrækkelig computer-kraft, hvorfor organisationerne anbefaler nøgler med 90 bit eller mere. Ifølge pressemeddelelsen koster det kun omkring 15.000 kr. at knække en 64-bit nøgle med dagens computere.




    Brancheguiden
    Brancheguide logo
    Opdateres dagligt:
    Den største og
    mest komplette
    oversigt
    over danske
    it-virksomheder
    Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
    Brother Nordic A/S
    Import og engroshandel med kontormaskiner.

    Nøgletal og mere info om virksomheden
    Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

    Kommende events
    IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

    IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

    24. september 2025 | Læs mere


    NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

    Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

    30. september 2025 | Læs mere


    Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

    Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

    02. oktober 2025 | Læs mere