Klager over teleselskaber er eksploderet

Antallet af klager over teleselskaber til Forbrugerklagenævnet er næsten fordoblet på to år. Teleklager udgør nu en sjettedel af alle klager til nævnet.

På to år er antallet af klager over teleselskaberne til Forbrugerklagenævnet næsten fordoblet, skriver Forbrugerinformation i sit nyhedsbrev. Klager over teleselskaberne står nu for over en sjettedel af samtlige klager til nævnet - helt præcist 17 procent. For to år siden var tallet på 12 procent.

Klagerne handler ifølge Forbrugerrådet om utilfredshed med telefon-abonnementer, regninger der har vokset sig store på grund af dårligt fungerende saldo-begrænsningsordninger, mobiltelefoner, internet samt de tjenester, teleselskaberne udbyder.

Forbrugerklagenævnet behandler klager over alt andet end rene regningsspørgsmål, der bliver behandlet i IT- og Telestyrelsen - og også oplever i stigning i antallet af klager.

"Vi ved ikke, hvorfor klagerne over teleselskaberne bliver ved med at stige, men det er en generel opfattelse, at teleselskaberne er ved at drukne i deres egen succes - de kan ikke håndtere de mange nye kunder, de får," siger specialkonsulent i Forbrugerstyrelsen, Tina Morell Nielsen.

"Det skal retfærdigvis siges, at ikke alle klagere får medhold. Men det er vores opfattelse, at teleområdet er et kompliceret område, og at der er et særligt behov for at informere forbrugerne om for eksempel hvordan tjenesterne fungerer," siger Tina Morell Nielsen.

Telia er det selskab, der klages mest over, i forhold til markedsandel. Selskabet har næsten tre gange så mange klager som selskabets markedsandel skulle berettige til, skriver Forbrugerinformation. Nummer to på listen er Debitel, der har dobbelt så mange klager, som markedsandelen berettiger til.

Det selskab, der klages mindst over, er Sonofon, der kun har 7 procent af klagerne - men 17 procent af markedet. Sonofon efterfølges af TDC, der har mere end halvdelen af markedet, men kun en fjerdedel af alle klagerne.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S