Microsoft: Longhorn kommer i 2005

Microsoft har endelig bekræftet at efterfølgeren til Windows XP, kaldet Longhorn, kommer på markedet i 2005.

Annonceringen skete på WinHEC konferencen i New Orleans, og det var Win Poole, der er vicedirektør i Microsofts division for Windows-klienter, der under en tale kom med løftet. Helt konkret forklarede han, at der vil komme beta-udgaver i løbet af 2004 og en endelig version året efter, skriver CNet.

Det er første gang at Microsoft er kommet med løfter om efterfølgeren til Windows XP styresystemet.

Udviklingsarbejdet på Longhorn har været i gang i lang tid - og en stribe af interne alpha-versioner er med tiden lækket til nettet og har givet et indblik i de ændringer og nyskabelser styresystemet vil indeholde.

Mest omtalt er det nye filsystem WinFS (Windows Future Storage) der i grove træk omdanner harddisken til en database, samt SideBar - et nyt skærmområde der skal gøre det nemmere at få adgang til dokumenter og filer.

Microsoft har under WinHEC konferencen også omtalt en ny medietransportprotokol som skal gøre det nemmere at udveksle filer, samt Universal Audio Architecture, der er et sæt drivere, der skal gøre det mere simpelt at koble lydenheder til pc'en.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere