Telebranchen mangler standarder for skyen

Afklaring af standarder er tiltrængt, mener FN-organisation.

Tjenester i skyen skal kunne snakke sammen, mener International Telecommunications Union (ITU), som blandt andet koordinerer brug af radiospektrum.

FN-organisationen har søsat en ny gruppe, FG Cloud, der skal hjælpe med at udvikle standarder for cloud computing, populært kaldet skyen.

Fokusgruppen skal hjælpe med at lave et "globalt økosystem", hvor systemer kan snakke sammen på kryds og tværs på en sikker måde.

"Skyen er et spændende område på ikt-området, hvor der er mange protokoller, der skal designes og standarder, som skal vedtages, hvilket vil give folk mulighed for at styre deres digitale værdier. Vores nye fokusgruppe har som mål at give en tiltrængt afklaring på området," siger Malcolm Johnson, direktør for ITU's telestandardiseringsbureau.

Det er et problem, mener ITU, at flere og flere vælger skyen, for at spare serverplads og strøm, men at der ifølge eksperter er problemer med interoperatibilitet.

Google, verdens mest kendte firma med tjenester i skyen, har også fokus på området. Eksempelvis har søgegiganten oprettet Data Liberation Front, der har som mål, at Googles brugere kan tage deres data med sig ind og ud af Google.

ITU er en teleorganisation i FN-regi. Danmark har som land været medlem siden 1866. Også teleselskabet TDC og brancheorganisationen DI ITEK er medlemmer.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere