Acer klar med projektorer i næste måned

Acer udvider sit sortiment og vil fra næste måned sælge projektorer på det danske marked.

Acer udvider sit sortiment og vil fra næste måned sælge projektorer på det danske marked. Ifølge marketingchef Poul Bisgaard bliver der tale om tre modeller, to ultrakompakte projektorer og en lidt større model med kraftigere lysstyrke.

»Vi vil tilbyede mainstream-produkter til konkurrencedygtige priser, og vi går efter en pæn del af kagen,« siger han.

Salgskanalen bliver den samme som ved Acers pc'er og skærme - både når det drejer sig om retail- og b-t-b-salget. Målgruppen for projektorerne er SMB-markedet, uddannelsesområdet og SOHO (hjemmemarkedet og små virksomheder), oplyser Poul Bisgaard, der ser projektorsalget som en naturlig forlængelse af LCD-salget.

Teknisk set benytter Acer DLP-teknologien fra Texas Instruments.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere