Dansk Internet-universitet sendt i høring

Snart bliver det muligt at efteruddanne sig og benytte sig af uddannelsestilbud fra danske universiteter på Nettet.

Danmarks Virtuelle Universitet (DVUNI) bliver realitet inden længe. Rådgivningsgruppen for det virtuelle universitet har netop afleveret et visionspapir til Forsknings- og Undervisningsministeriet, som nu er sendt i høring.


Visionspapiret understreger, at undervisningsudbuddet skal sikres en bredde og en kvalitet, som giver studerende mulighed for at gennemføre væsentlige dele af deres videregående uddannelse som netbaseret fjernundervisning.


Der skal etableres en Internet-portal, som tilpasser sig til den enkelte bruger. Portalen giver ikke kun adgang til undervisning, men skal også fungere som indgang til det elektroniske forskningsbibliotek, relevante databaser og visse offentlige registre.


Visionspapiret og de kommentarer, som kommer frem under høring, skal bruges under udarbejdelsen af det endelige koncept til det virtuelle universitet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere