S-finanslovskrav: 10 mio. kr. til computerspil

Socialdemokraterne har i deres finanslovsforslag afsat 10 millioner til udvikling af danske computerspil.

I det socialdemokratiske finanslovsudspil er der afsat 10 millioner kroner til udvikling af computerspil. Formålet er at støtte dansk kultur og samtidig at udnytte et kommercielt og markedsmæssigt potentiale.

»Den danske spilbranche gør det godt, og det er et af de steder, hvor vi virkelig har mulighed for at skabe udvikling. Hvis man sammenligner med filmbranchen, kan man se, at en del af succesen skyldes, at man har givet støtte. På samme måde ser vi et kæmpe potentiale i spilbranchen,« siger Socialdemokraternes IT- og Teleordfører, Magnus Heunicke, til ComON.

De 10 millioner kroner i finanslovsforslaget er afsat til konsulentstøtte til ide- og spiludvikling, der skal sætte gang i videreudviklingen af danske computerspil, så de både kulturelt og kommercielt kan være et alternativ til amerikanske spil.

»Det er faktisk også kulturpolitik, fordi spil er kulturbærende, og det vil være fint, hvis vi kan skabe et dansk alternativ til de amerikanske spil. Og så må vi jo ikke glemme, at en videreudvikling af danske computerspil også vil betyde, at der løbende bliver skabt flere danske arbejdspladser,« siger Magnus Heunicke.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere