Kinesisk cyberangreb mod Frankrig

Den franske ambassade i Kina har kæmpet med arme og ben for at afværge et angreb mod sin hjemmeside. De kinesiske myndigheder kan være involveret.

For et par dage siden udtalte den kinesiske vice-udenrigsminister, at Frankrig blander sig i Kinas udenrigspolitik. Kort efter kunne den lokale franske ambassade registrere forsøg på DDos-angreb.

Det sammenfald har fået flere til at gætte på, at de kinesiske myndigheder ikke kan være helt uden skyld i angrebet på hjemmesiden, der knyttet til ambassaden i Kina.

Hele misæren begyndte, da den franske præsident Nicolas Sarkozy aftalte at mødes med Dalai Lama. Kina, der betragter Dalai Lama som terrorist, ønskede ikke, at mødet skulle finde sted og truede dermed med politiske og diplomatiske konsekvenser, hvis den franske præsident ikke meldte afbud.

Sarkozy gennemførte mødet og udtalte, at Kina overdramatiserede begivenheden. Men det lagde ikke en dæmper på den kinesiske utilfredshed.

Den kinesiske viceudenrigsminister He Yafei udtalte, at mødet var en fejl fra fransk side, og at det var en stor indblanding i interne kinesiske forhold, som var skyld i stor kinesisk frustration.

Fra fransk side fastholder man, at mødet ikke var ment som en provokation, og at det ikke vil få nogen betydning for de fremtidige diplomatiske forhandlinger.

De kinesiske myndigheder har afvist, at der skulle være nogen forbindelse mellem angrebene og regeringen, og kalder påstanden ren spekulation.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    European Stonecraft

    Intern Navision/BC Supporter

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision