Brugerbetaling og aktivitetslofter på en lang række voksen- og efteruddannelser har ført til at antallet af voksne der efteruddanner sig i IT er faldet dramatisk, fortæller fagforeningen SID.
Tal fra Rådet for Erhvervsrettet Voksen- og Efteruddannelse viser at aktiviteten på IT-fagene under AUF (Arbejdsmarkedets Uddannelses Finansiering) i første halvdel af 2003 kun har været en tredjedel af, hvad der er budgetteret med.
Brugerbetaling bliver i et notat udpeget som den afgørende årsag. Den 1. juli sidste år blev der indført brugerbetaling på 750 kr. pr. uge. Aktiviteten begyndte at falde kort tid efter.
I første halvdel af 2002 var, hvad der svarer til 2725 såkaldte års-elever gennem et EUD- eller AMU-kursus i IT, mens det i andet halvår kun var 926.
Den seneste opgørelse for første halvår af 2003 viser at antallet er nede på 468 - kun en femtedel i forhold til den samme periode året før.
Fagforeningen undrer sig over, at regeringen netop har annonceret store investeringer i IT til folkeskolen, samtidig med, at man har indført brugerbetaling på efteruddannelse.
»Det hænger ikke sammen. Det virker da mærkeligt, at mens kravene på IT-området stiger, gør man det dyrere at tilegne sig kompetencerne,« siger formanden for SiD Kbh. Fabrik & Special, Hans Larsen.