Hyppige facebook-besøg kan fremme koncentrationen

Selv om de fleste chefer næppe er enige, så kan ligegyldige overspringshandlinger på nettet i arbejdstiden faktisk gøre de ansatte mere produktive.

Hvis man tilbringer hovedparten af sin dag foran en computer, så er det en evig fristelse at vende arbejdet ryggen og surfe ud i cyberspace.

Og selv om det er en fristelse, som man burde modstå, så forholder det sig måske ikke sådan. Hyppige afbræk fra arbejdet kan faktisk være gavnligt i det store perspektiv.

Det viser resultatet af en australsk undersøgelse fra universitetet i Melbourne. Personer, der fik lov at bruge nettet til personlige ting, var faktisk ni procent mere produktive, når de vendte tilbage til deres normale arbejde.

Man skulle måske tro, at gentagende besøg på Facebook eller konstante opdateringer på Twitter ville få de fleste til at miste koncentrationen, men ifølge Brent Coker, der har set på sagen, så forholder det sig modsat.

»Folk har behov for at slappe lidt af for at genfinde koncentrationen. Korte og diskrete pauser, som for eksempel at surfe lidt på nettet, gør hjernen i stand til at slappe af, hvilket leder til en højere koncentration set over hele arbejdsdagen. Resultatet af det er høje produktivitet,« mener han.

300 personer deltog i undersøgelsen. Deres yndlingsafbræk var internetsøgninger efter produkter, nyhedslæsning, spil og besøg på YouTube.

De deltagende personer brugte ikke mere end 20 procent af deres arbejdsdag på private internetbesøg. Ifølge Brent Coker vil overdrevent brug af internettet i arbejdstiden selvfølgelig resultere i nedsat produktivitet.

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS