Ny undersøgelse beskriver de psykologiske spil, som spammere og scammere spiller, når de franarrer mailbrugere penge eller information.
Rapporten konkluderer, at bedragerne udnytter helt basale psykologiske svagheder hos modtagerne. For eksempel følelsesmanipulation, når de udgiver sig for at være en bank. Eller når de taler til ukontrollérbare følelser som frygt, tvivl og grådighed.
Et af undersøgelsens eksempler viser, at en så almindelig følelse som nysgerrighed kan få os til at handle mod bedre vidende. En mail truede med at smitte alle de, der klikkede på den med en virus - alligevel var der 400 mennesker, der frivilligt gjorde det!
Og selv om computer-kyndige ofte beskylder uerfarne brugere for at være for naive, når det kommer til virus, så viser undersøgelsen en interessant ting. Det er nemlig ikke kun uerfarne computerbrugere, der bliver ofre for mail-bedrageri. Faktisk peger undersøgelsen på, at mail-bedragerne har succes med at forføre alle typer computerbrugere - også de erfarne.
Mind Games-rapporten peger også på, at email-bedragere ofte timer deres mail, så de falder sammen med angst- eller uroskabende nyheder.
Og så har mange it-kriminelle udset MySpace-generationens svagheder. Mange unge brugere glemmer tit at sætte spørgsmålstegn ved ægtheden af en mail eller et link, når de færdes blandt "venner".
Undersøgelsen er udført af sikkerhedsfirmaet McAfee i samarbejde med to psykologer - professer Clive Hollin, University of Leicester og professor James Blascovich, University of California.