ComX: Vi er ikke pirater

Både Viasat, Canal Digital og TV2 har anklaget Bredbåndsselskabet ComX for pirateri. ComX nægter sig skyldig og forsvares da også af Danmarks mest kendte piratjæger.

Bredbåndsselskabet ComX er i den seneste tid blevet anklaget for pirateri fra flere sider. Nu går ComX i rette med, hvad selskabet opfatter som falske anklager.

Viasat, Canal Digital og TV2 har alle anklaget ComX for at have udsendt tv-signaler uden tilladelse. Dele af pressen har været hurtig til at stemple ComX som skurk, men nu går selskabet til modangreb og har allieret sig med Danmarks mest kendte piratjæger, advokat Johan Schlüter.

»Vi mener ikke, vi er pirater, for vi har aldrig drevet forretning for at undgå at betale. Vi er en professionel virksomhed med en samlet omsætning i vores koncern på 300 millioner kroner, og det er absurd at antage, at vi skulle snyde for den slags småpenge,« siger ComX's direktør Dennis Rohde til ComON.

Han understreger samtidig, at ComX har betalt alle programudbyderne, og at alle de tre utilfredse selskaber har fået deres penge.

Dennis Rohde forklarer i øvrigt over for ComON, at de tre sager med Viasat, Canal Digital og TV2 er vidt forskellige. Derfor er det en grov forenkling, når dele af pressen bruger de tre sager i sammenhæng for at vise, at ComX er en uhæderlig virksomhed.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura