NRGi afviser kritik af Wupti-check

Energiselskabet NRGI kom under beskydning fra en række af selskabets repræsentanter ved gårsdagens orienteringsmøde. Virksomheden afviser, at der er noget odiøst i Wupti-check.

Det midtjyske energiselskab NRGi fastholder, at der er tale om en udbetaling af overskud, når de giver selskabets kunder en check til brug i netbutikken Wupti.com.

»Vi kunne også lade være med at udbetale pengene. Men vi gør det for det for at vække forbrugernes interesse for energibesparende apparater,« forklarer Gert Braae, der er administrerende direktør for NRGi.

Udbetalingen af de 200 millioner blev nævnt i bestyrelsesformand Jørgen Katholms beretning, og efterfølgende stillede flere repræsentanter spørgsmålstegn ved det såkaldte Green Card, som er det navn NRGi bruger om checken.

»Det er urimeligt at sætte 150.000 kunder i en situation, hvor de skal købe ind hos Wupti.com for at få fat i deres egne penge,« lød det blandt andet fra Viggo Jonasen, der er valgt i Vejlby/Risskov distriktet.

Foruden Jonasen satte flere repræsentanter spørgsmålstegn ved det fornuftige i Green Card-ordningen, da NRGi får udtalt krtik for ordningen.

Ifølge den administrerende direktør kan NRGi kun udbetale 120 millioner kroner skattefrit til andelshaverne. Ud af et overskud på cirka 215 millioner kroner i 2007 og planlægger NRGi at udbetale 200 millioner kroner i udbytte.

De sidste 80 millioner kroner bliver udbetalt via checkene, der kan indløses hos netbutikken Wupti.com. Checkens størrelse er afhængig af kundetype, men den almindelige forbruger får et Green Card på 300 kroner.

Helt konkret opretter Wupti en separat side, hvor kunderne kan vælge mellem forskellige energibesparende produkter. Skattefriheden i Green Card-ordningen er betinget af, at pengene alene bruges til indkøb af energibesparende produkter, og NRGi skal kunne dokumentere, at det reelt er tilfældet.

»Hele idegrundlaget i NRGi er at skabe energibesparelser. Vi har valgt Wupti.com, fordi netbutikken har bredt udvalg af energibesparende produkter, og fordi det er alt for besværligt at give andre butikker mulighed for at være med,« påstår Gert Braae.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra HP

    Når angrebet slipper igennem, afgør robustheden, om driften fortsætter

    AI gør cyberangreb hurtigere og billigere. HP's sikkerhedsekspert forklarer, hvorfor fokus skal flyttes fra detektion til forebyggelse og robusthed.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S