Office-forsinkelse koster dyrt for kunderne

Uret tikker for Microsoft. For hver måned Office 2007 bliver forsinket, mister flere af Microsofts erhvervskunder den opgradering, de har betalt for.

Forsinkelsen af Office 2007 kommer ikke kun til at skade forhandlernes julesalg. Mange erhvervskunder deltager i en ordning, hvor de betaler forud og automatisk modtager nye versioner af kontorpakken.

Men den ordning dækker kun tre år, og for hver måned der går, udløber der flere kunders aftaler. De to analytikere Michael Silver og Alvin Park fra Analyse-virksomheden Gartner vurderer, at for hver dag der går undermineres værdien af Microsofts Assurance and Enterprise aftaler.

»Som det ser ud nu, vil kunder der fornyede deres aftale i september, oktober og sandsynligvis også november 2003, ikke få en ny version af Office, for de godt 1800 kroner de betalte per PC,« vurderer de to analytikere.

Microsoft har tidligere meldt ud at Office vil blive tilgængeligt for erhvervskunder i oktober, og for resten af markedet i januar. I sidste uge måtte Microsoft dog justere de forventninger, med en mere vag udgivelsesplan. Ifølge Microsoft vil Office 2007 nu udkomme inden årets udgang for virksomheder, og i starten af 2007 til forbrugerne.

Dermed kommer Office 2007 næppe på gaden før det ligeledes forsinkede Windows Vista.

Kontorpakken Office og styresystemet Windows er Microsofts to kerneprodukter, og de står for over halvdelen af gigantens omsætning.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere