Betalingsmure på nettet skræmmer læserne væk

?men hvor løber læserne hen?

Læsere på nettet lader sig ikke lynhurtigt overtale til at betale for nyheder. Det er de overordnede erfaringer, som to engelske aviser har gjort sig efter opbygningen af betalingsmure.

The Times og Sunday Times matte se læsertallene styrtdykke, da der for en måned siden blev krævet betaling for at læse med på nettet. De to aviser sad tidligere på 4,37 procent af de engelske brugere. Brugerandelen blev halveret til 2,67 procent i den måned, hvor meget indhold havnede bag lås og slå. Tallet dalede yderligere til 1,81 procent, da endnu mere trafik blev redirected fra den gratis del til det lukkede område i sidste uge.

Men hvor er de henne?
Den største bekymring hos bladsmørerne var selvfølgelig, om alle de tidligere brugere ville vælge gratis nyheder hos konkurrenter. Men det lader ikke til at være tilfældet.
Guardian og Mail Online er godt nok gået meget frem, men andre konkurrenter er gået tilbage (Telegraph.co.uk, Independent.co.uk og Mirror Group Digital). Andre medier mærkede også fremgang umiddelbart efter opførslen af betalingsmure – men de faldt tilbage til udgangspunktet i de efterfølgende dage.

Regnestykket er baseret på tal fra analysebureauet Hitwise, der nærstuderer otte millioner briters nyhedslæsning på nettet.

“Siden The Times bad sine brugere om at registrere sig, har avisen mistet markedsandele, men faldet af læsere har ikke været katastrofalt, og ingen af avisens konkurrenter har draget specielt meget nytte af lukningen,” siger Robin Goad hos Hitwise.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Red Barnet

    IT Infrastructure Architect

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

    Teamleder til Application Management

    Fyn

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S