IBM dropper harddisk-produktion

Der er for lidt penge at tjene på harddiske. Derfor dropper IBM sin harddisk-produktion og laver i stedet et samarbejde med Hitachi.

IBM og Hitachi indgår i et samarbejde om udvikling og produktion af harddiske. Sammen vil de starte et nyt selskab, der udelukkende skal koncentrere sig om harddiske - ikke lagringssystemer og tilhørende software, skriver digi.no. IBM's andel af det nye selskab bliver på 30 procent, mens Hitachi sætter sig på de resterende 70 procent.

Hovedkvarteret for det nye selskab placeres i San Jose, hvor IBM's diskproduktion styres fra, med fabrikker i Ungarn, Singapore og i Thailand. IBM planlægger at overføre alle sine disk-medarbejdere til det nye selskab.

Der er ingen meldinger om hvornår det nye selskab oprettes, eller hvor meget IBM skal kompenseres for det, der kan opfattes som et salg af produktionsanlæg og kompetence. Der gættes dog på en god milliard dollar.

Årsagen til samarbejdet skyldes ifølge analytikere, at det er blevet sværere at tjene penge på harddiske. De seneste år har IBM tabt penge på sin harddisk-produktion.

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S