Fagforening fortsætter kamp mod jobklausuler

HK forsøger nu at komme de omstridte jobklausuler i it-branchen til livs. Fagforeningen opfordrer medlemmerne til at få tilføjet en tekst til ansættelseskontrakten, der beskytter imod bindingerne.

Den 1. juli i år trådte loven om jobklausuler i kraft. Den skal sætte en stopper for de hemmelige jobklausuler, som især har bredt sig i it-branchen. Loven betyder at det skal fremgå af alle ansættelseskontrakter, om man er omfattet af en jobklausul eller ej, hvis man får en ny kontrakt i løbet af i år.

Men for gamle aftaler gælder loven først fra den 1. juli 2009. HK opfordrer derfor til at sikre sin eksisterende ansættelseskontrakt allerede nu ved at tilføje en standardformulering.

»Det gælder om at gardere sig inden juli næste år, hvis man vil være sikker på, at kunne få erstatning for eventuelle klausuler. Men det kan være en svært at gennemskue hvordan, hvis man ikke har kandidatgrad i jura, og derfor har vi lavet den her standardformulering, som man kan bruge, hvis man vil være sikker,« siger faglig chef i HK/Privat, Carlo Søndergaard.

Jobklausuler bliver typisk indgået mellem to virksomheder for at forhindre, at de kan ansætte hinandens medarbejdere. Fagforeningerne har ønsket at aftalerne helt skal forbydes, men loven betyder kun, at aftalerne skal være kendte af medarbejderne og stå i ansættelses-kontrakten.

»Det er ikke rimeligt, at en virksomhed kan lave aftaler på vegne af medarbejderne. Det er et moderne stavnsbånd, og hæmmer den mobilitet på arbejdsmarkedet, vi ellers er så stolte af. Men det er et udmærket første skridt på vejen at gøre hemmelige aftaler ulovlige, og hvis man selv er opmærksom på sin kontrakt kan man helt undgå klausulerne,« siger Carlo Søndergaard.

Fagforeningens juridiske kompentencecenter har udarbejdet følgende tekst og opfordrer nu medlemmerne til at få tilføjet teksten til ansættelseskontrakten:

»Arbejdsgiveren indestår for, at der på ansættelsestidspunktet ikke foreligger aftaler med andre virksomheder med henblik på at hindre eller begrænse den ansattes muligheder for at opnå ansættelse i en anden virksomhed, jævnfør reglerne i lov om arbejdsgivers brug af jobklausuler. Det er endvidere aftalt, at nærværende ansættelseskontrakt heller ikke fremover kan omfattes af en sådan aftale.

Såfremt der indgås aftaler i strid med ovenstående bestemmelser, kan den ansatte kræve en konventionalbod udbetalt svarende til 3 måneders bruttoløn. Den ansatte kan endvidere kræve erstatning efter dansk rets almindelige erstatningsregler.«

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S