Apple: Derfor er vores danske garanti god nok

Garantien giver goder. Det siger Apple efter Forbrugerombudsmandens klage.

Apples garanti til iPhonen er så dårlig, at den ikke burde kaldes en garanti. Så skarp var Forbrugerombudsmanden over for Apple, da de i et brev bad elektronikproducenten om at stoppe med at kalde papiret for en garanti.

For at tilbyde en garanti, skal den stille forbrugeren væsentligt bedre end den danske to-årige reklamationsret. Ellers er det vildledende markedsføring at pynte produktet med en garanti. Forbrugerombudsmanden mente, at Apple har fyldt garantien med så mange undtagelser, at mange af rettighederne er tvivlsomme, og at den derfor næppe kan kaldes en garanti.

Apple er uenig.

I et svarbrev til Forbrugerombudsmanden remser Apples danske advokat en række rettigheder op, som firmaet mener, at garantien giver.

 

Et halvt år ekstra garanti

Ifølge den danske lovgivning anses fejlen ved et produkt at have været til stede ved købstidpunktet, hvis den opdages inden for det første halve år. Denne ret har Apple udvidet til at gælde et helt år. Op til et år efter, at kunden har købt en iPhone, er en fejl altså som udgangspunkt Apples skyld. Derefter gælder den almindelige reklamationsret, hvor kunden skal sandsynliggøre, at fejlen altid har været hos produktet. 

Apples formulering:

 

Global garanti

En anden fordel, mener Apple, er, at garantien er global. Ifølge dansk retspraksis skal en sælger - under visse omstændigheder - betale for at få sendt et produkt til reparation. Når en kunde er bosat i et andet land, eksempelvis en dansker om flytter til New York, er det dog en fordel, at kunden kan gå ned i Apple Store og få repareret mobilen, mener Apple.

Apples formulering:

 

Fortørnet over hård tone

Apple mener på den baggrund, at der er rigelige fordele i garantien til at kalde det for en garanti. Som ComON har skrevet, nøjes Apple ikke med dét. Firmaets advokat forsøger samtidig at skræmme embedsmanden ved at mistænke ham for dårlig forvaltningsskik.

Apple mener desuden, at Forbrugerombudsmanden benytter en unødigt hård tone i kritikken. Det skyldes blandt andet, at Apple og Forbrugerombudsmanden tidligere har været i kontakt med hinanden om firmaets salgs- og leveringsbetingelser, hvor Apple opfordrede til efterfølgende dialog, men hvor Forbrugerombudsmanden ikke fulgte op.

Hverken Forbrugerombudsmanden eller Apples advokat i sagen har ønsket at kommentere sagen. De to parter ligger fortsat i forhandlinger om garantien.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Partner der vil være med til at drive den digitale udvikling i PET

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Development Manager for Accounting Data & Monitoring

    Uspecificeret arbejdssted

    KMD A/S

    Lead Business Consultant

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Sabio

    Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

    Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,