Intel: Om et år er alle computere trådløse

Intel-chefen Craig Barrett lover, at der kommer WLAN-kredse i alle Intel-baserede computere i løbet af næste år.

Står det til Intel bliver trådløse netværk allemandseje i løbet af næste år. På et møde i Orlando lovede Intel-chefen Craig Barrett, at WLAN-kredse vil blive standard i alle Intel-baserede maskiner i løbet af næste år. Allerede i starten af året vil de bærbare computere blive trådløse, mens de stationære computere følger efter i løbet af året, skriver digi.no.

Brugen af trådløst netværk (802.11b) bliver stadig mere populært. I midten af september forudsagde chefanalytiker John Gantz fra analysefirmaet IDC, at salget af IT-udstyr i Europa i 2003 vil vende tilbage til "normale vækstmønstre", efter flere hårde år. Han mente, at salget af trådløs teknologi og WLAN-udstyr vil være motoren i den udvikling.

Firmaet forudsiger at salget af WLAN-udstyr vil vokse med 22 pct. om året frem til 2006.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job