Kendt instruktør filmer med iPhone

Sydkoreanske Park Chan-Wook brugte iPhone 4 til sin nyeste film.

Artikel top billede

Den kendte sydkoreanske filminstruktør Park Chan-Wook har optaget sin nyeste film helt uden de sædvanlige high-end-kameraer. I stedet har han brugt det indbyggede kamera i iPhone 4 til at optage filmen. Det skriver nyhedsbureauet AFP.

I udlandet er Park Chan-Wook mest kendt for film som Old-Boy og Thirst, der begge har vundet priser på filmfestivalen i Cannes. Hans nyeste projekt er en film på 30 minutter om mødet mellem en fisker og en kvindelig shaman.

”Ny teknologi giver altid overraskelser og nye muligheder. Det er en fornøjelse at afprøve dem,” siger Park Chan-Wook i et interview efter mandagens premiere på hans nye film ”Night Fishing”.

Filmen varer kun 30 minutter, men billedopløsningen skulle være den samme som i en konventionel film.

Park Chan-Wook fortæller at filmen blev skabt på 10 dage med et filmhold på 80 personer og den har samlet kostet lidt under en million kroner.

Til sammenligning kostede verdens hidtil dyreste film – James Camerons Avatar – næsten tre milliarder kroner i produktions- og marketingomkostninger.

Den sydkoreanske instruktør har brugt to iPhones til at optage hver scene fra to forskellige vinkler, men samtidig har filmholdet bidraget med optagelser fra deres egne iPhones.

Ifølge produktionsselskabet er der tale om den første spillefilm der er optaget med iPhone. Men instruktøren understreger, at mediet aldrig må overskygge indholdet.

”Det er muligt at det vækker en del interesse at skabe en film med iPhone. Men som tiden går, er det historier og skuespillere på skærmen som vil blive set som det afgørende,” siger han.

Filmen skal nu vises i forskellige biografer rundt omkring i Sydkorea. Det forlyder ikke hvornår den får premiere i andre lande.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    It-arkitekt til borger.dk med interesse for kunstig intelligens

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland