Kendt instruktør filmer med iPhone

Sydkoreanske Park Chan-Wook brugte iPhone 4 til sin nyeste film.

Artikel top billede

Den kendte sydkoreanske filminstruktør Park Chan-Wook har optaget sin nyeste film helt uden de sædvanlige high-end-kameraer. I stedet har han brugt det indbyggede kamera i iPhone 4 til at optage filmen. Det skriver nyhedsbureauet AFP.

I udlandet er Park Chan-Wook mest kendt for film som Old-Boy og Thirst, der begge har vundet priser på filmfestivalen i Cannes. Hans nyeste projekt er en film på 30 minutter om mødet mellem en fisker og en kvindelig shaman.

”Ny teknologi giver altid overraskelser og nye muligheder. Det er en fornøjelse at afprøve dem,” siger Park Chan-Wook i et interview efter mandagens premiere på hans nye film ”Night Fishing”.

Filmen varer kun 30 minutter, men billedopløsningen skulle være den samme som i en konventionel film.

Park Chan-Wook fortæller at filmen blev skabt på 10 dage med et filmhold på 80 personer og den har samlet kostet lidt under en million kroner.

Til sammenligning kostede verdens hidtil dyreste film – James Camerons Avatar – næsten tre milliarder kroner i produktions- og marketingomkostninger.

Den sydkoreanske instruktør har brugt to iPhones til at optage hver scene fra to forskellige vinkler, men samtidig har filmholdet bidraget med optagelser fra deres egne iPhones.

Ifølge produktionsselskabet er der tale om den første spillefilm der er optaget med iPhone. Men instruktøren understreger, at mediet aldrig må overskygge indholdet.

”Det er muligt at det vækker en del interesse at skabe en film med iPhone. Men som tiden går, er det historier og skuespillere på skærmen som vil blive set som det afgørende,” siger han.

Filmen skal nu vises i forskellige biografer rundt omkring i Sydkorea. Det forlyder ikke hvornår den får premiere i andre lande.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse