Nu skal MFP-maskinerne forskønnes

Med lanceringen af SmartBase MP360 og SmartBase MP370 har Canon taget hul på en helt ny æra af multifunktionsmaskiner - MFP'er - fastslår leverandøren. Nu skal multifunktionsmaskinerne er ikke længere være, hvide og neutrale. Nu skal de designes, så de passer ind i et moderne møblement.

SmartBase MP360 fås i blå, mens SmartBase MP370 fås i piano-sort med sølvfarvet låg.

»I takt med at netop multifunktionsmaskiner står hos flere og flere hjemmebrugere, gør det bestemt ikke noget, hvis vi som producent ud over funktionaliteten også kan markedsføre et spændende design, som på den måde tilfører produkterne en ny dimension,« siger produktchef Carsten Andersen, Canon.

Derudover understreger han, at såvel SmartBase MP360 som MP370 er verdenens første multifunktionsmaskiner, der understøtter den nye producentuafhængige standard PictBridge, som gør det muligt at printe helt uden computer.

Begge maskiner rummer fire funktioner: almindeligt print, fotoprint, scanning og kopiering i én enhed.

Ved typisk brug vil Canon-maskinerne være koblet til en computer, men funktioner såsom kopiering kan foretages »stand-alone«, og det samme kan print af foto, da alle digitalkameraer og digitale videokameraer, der understøtter PictBridge-standarden, kan kobles direkte til de nye MFP-modeller, oplyses det.

SmartBase MP360 og MP370 leveres med Easy-PhotoPrint til print af billeder og Easy-WebPrint, der gør det lettere at printe sider fra internettet ved at skalere dem, så al informationen printes, selv om den strækker sig over flere skærmbilleder.

De vejledende udsalgspriser på SmartBase MP360 og MP370 opgives til henholdsvis 1299 kr. og 1899 kr.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S