Netbutikker leverer ikke varen

Halvdelen af alle klager fra forbrugere, der har handlet på nettet, skyldes manglende levering, fortæller Forbruger Europa.

Bestil, betal - og vent. Det er proceduren, når man handler på nettet. Det tager kun få minutter at bestille og betale hos en netbutik - men ventetiden på levering kan være meget lang. Ifølge en ny undersøgelse fra organisationen Forbruger Europa er der ofte problemer med levering af varerne, når der handles over grænserne. Faktisk er det halvdelen af alle klager om nethandel, der handler om levering.

»Første forudsætning for, at forbrugerne tager e-handel på tværs af grænserne til sig, er, at de får de varer, de har betalt for. Derfor er det naturligvis et problem, når halvdelen af de klager, vi modtager, vedrører problemer med levering,« siger Peter Fogh Knudsen, leder af Forbruger Europa.

En fjerdedel af klagerne handler om fejl eller mangler ved de varer, der er bestilt. Forbruger Europa opfordrer myndighederne til at gå mere aktivt ind i sager hvor forbrugere føler sig snydt på nettet.

»Det er en forudsætning for forbrugernes tillid til at handle i andre EU-lande, at de kan se, at der bliver grebet effektivt og hurtigt ind overfor useriøse erhvervsdrivende,« siger Peter Fogh Knudsen.

Han anbefaler generelt forbrugere at betale med kreditkort, da det giver mulighed for, at pengene kan trækkes tilbage, hvis varerne ikke dukker op. Hvis pengene derimod overføres via banken, kan de være tabt, hvis virksomheden nægter at sende pengene retur.

Forbruger Europa har selv en shopping-assistent kaldet Howard med vurderinger af 14.000 europæiske netbutikker.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Fagkoordinator til Netværkssektionen i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialist til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommandoen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks