Kompakte fotoprintere er populære

Masser af danskere har de sidste år skiftet deres gamle kamera ud med et digitalt kamera. Det viser sig nu på markedet for fotoprintere. Canon Danmark forventer en fordobling i salget af de kompakte fotoprintere i år.

Masser af danskere har de sidste år skiftet deres gamle kamera ud med et digitalt kamera.

Det viser sig nu på markedet for fotoprintere. Canon Danmark forventer en fordobling i salget af de kompakte fotoprintere i år.

Med et digitalkamera og en kompakt fotoprinter kan man nemlig fremkalde sine billeder i løbet af få minutter og også "on location". Den teknologi ønsker flere danskere.

Det er der to årsager til, mener John Hudson, der er produktchef i Canon.

»Først og fremmest er der mange situationer, hvor man gerne vil have sine billeder med det samme. For eksempel, når man har taget et billede af sit barn sammen med bedstemor og bedstefar. Så kan bedsteforældrene jo få billedet med hjem med det samme. Det er der ingen tvivl om, at de nyder. En anden årsag til den eksplosive udvikling på markedet for kompakte fotoprintere er, at de er meget brugervenlige. Via et USB-kabel forbinder man sit kamera eller telefon til printeren og trykker print. Så enkelt er det, og det er der mange, som har fået øjnene op for,« udtaler produktchef hos Canon John Hudson.

Ifølge John Hudson køber hver tiende af dem, der køber et digitalt kamera også en kompakt fotoprinter. Og det tal vil stige, mener han. I England bliver der således solgt mellem 3 og 4 kompakte fotoprintere, hver gang der bliver solgt 10 kameraer. Denne spin off effekt forventer John Hudson også i Danmark.

»Det engelske niveau er utrolig højt, hvilket skyldes, at kamera og printer ofte bliver solgt som en pakkeløsning. Det er der ikke den samme tradition for hos forbrugerne i Danmark, som er mere tilbageholdende i deres forbrugsvaner, hvorfor vores mål her er en spin off effekt på 15 procent,« siger John Hudson.

På markedet for kompakte fotoprintere er der meget skarp konkurrence. Canon har i øjeblikket en markedsandel på næsten 60 procent, hvilket gør dem til den klart største aktør på markedet, ifølge en undersøgelse fra DMR. Men flere aktører har meldt sig på banen og prøver at få fodfæste på det hastigt voksende marked.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job