Telia kæmper for sit mobilnet

Telia har fået forlænget fristen med fire måneder for at returnere de to mobillicenser, som de fik med i købet af Orange.

Telia kan i første omgang tage en dyb indånding, fordi de har fået forlænget fristen for, hvornår de skal levere to mobillicenser tilbage, som selskabet fik, da man købte Orange i 2004. Telestyrelsen gav i første omgang Telia en frist til at returnere GSM-licenserne den 11. oktober. Den frist er nu blevet forlænget.

»Vi har klaget over It- og Telestyrelsens håndtering af sagen til Teleklagenævnet, fordi vi ikke finder, at styrelsen overhovedet har realitetsbehandlet vores anmodning om at få overdraget de to Orange-licenser,« siger Jens Ottosen-Støtt, juridisk direktør i Telia.

Klagen har betydet, at fristen er udskudt til januar 2007, fordi It- og Telestyrelsen er blevet pålagt af Teleklagenævnet at se på Telias ansøgning igen.

Nu står døren på klem for store udenlandske teleselskaber som Deutsche Telecom og Vodafone for at erhverve licenserne. Derfor er der ingen jubelscener hos Telia efter udskydelsen af fristen.

»Hele forløbet har været en træls og dyr oplevelse for Telia, fordi vi har været nødt til at operere med en nødplan i tilfælde af, at vi pludselig mister de to licenser. Nu er nødplanen på plads, så mobilforretningen kan fungere selv uden de to ekstra licenser. Men det er ikke sket uden omkostninger, og skal vi opretholde den samme kvalitet i dækningen fremover uden de to Orange-licenser, bliver vores omkostninger meget større end for vores konkurrenter,« siger Telia-direktøren.

It- og Telestyrelsen har ikke oplyst overfor Telia, hvornår man er klar med en afgørelse i sagen.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S