Dansk SPV-opdatering uden æ, ø og å

Den længe ventede opdatering til Oranges Microsoft-telefon SPV kom endelig i går, men uden understøttelse for danske bogstaver. Opdateringen introducerer samtidig to nye fejl.

Orange har langt om længe udsendt den opdatering til sin SPV mobiltelefon, som har været lovet siden starten af december sidste år. Opdateringen ændrer styresystemets sprog til dansk; hidtil har SPV-ejere nemlig måttet affinde sig med et engelsksproget styresystem. Samtidig rettes en række små og store fejl.

Desværre indeholder den danske opdatering ikke understøttelse af de danske bogstaver æ, ø og å, ligesom den heller ikke indeholder dansk ordbog. Samtidig introducerer opdateringen - der betegnes 1.33 - to nye fejl på telefonen, der gør det umuligt at redigere i sine opkaldsprofiler og kan få telefonen til at "fryse" hvis man modtager en SMS mens tastaturet er låst.

Hos Orange kan man læse følgende beklagelse:

»Det siger sig selv, at vi ikke er tilfredse med en software, der indeholder disse fejl, og derfor arbejder vi hårdt på at identificere og udbedre fejlene. Vi regner med at kunne tilbyde danske bogstaver og dansk ordbog, inden midten af februar. Det vides endnu ikke, hvor hurtigt vi kan udbedre de to fejl i den nye software, men vil meddele nærmere om dette på orange.dk/spv.«

Informationschef Linda Juul Nielsen fra Orange fortæller til ComON at man i øjeblikket undersøger sagen hos de involverede personer.

Det er uvist om den fejlbehæftede og mangelfulde opdatering stammer fra Orange selv, eller om den er leveret af Microsoft.

It-vest

Sekretariatschef

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Projektleder / Technical Delivery Manager – Dataplatform og Digitalt Fundament

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Business analyst (Senior)- Scoutz

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job